Doniczki szkółkarskie - nowe czy używane?

Szkółki roślin wymagają nie tylko mistrzowskiego obycia z zielenią, ale także przedsiębiorczości, którą należy się wykazać między innymi podczas doboru wyposażenia. „Nowe czy używane?” - to pytanie dręczy każdą osobę prowadzącą własny biznes, a doniczki szkółkarskie nie są od tej reguły wyjątkiem. Aby poznać odpowiedź, warto dokładniej się przyjrzeć każdej z dostępnych opcji.

Używane doniczki szkółkarskie – wady i zalety

Dla większości osób cena jest głównym wyznacznikiem, szczególnie jeśli posiadają ograniczony budżet, stawiając pierwsze kroki na rynku. W tym świetle warto się zastanowić czy tanie doniczki szkółkarskie z drugiej ręki faktycznie są znacznie tańsze?

To zależy głównie od poziomu ich eksploatacji. Jeśli pojemnik jest wysłużony kilkoma sezonami upraw, to z pewnością będzie można nabyć go za grosze. Niestety, w zdecydowanej większości przypadków nie jest to zbyt dobra inwestycja. Jak wiadomo, donice zużywają się – nawet najtrwalsze modele z wysokiej jakości plastiku muszą znosić między innymi:

  • silny napór gleby i korzeni
  • nieprzyjazne czynniki atmosferyczne

To zrozumiałe, że z biegiem czasu konstrukcja doniczki szkółkarskiej ulegnie znacznemu osłabieniu, a ta przestanie zapewniać naszym roślinom optymalne warunki. W skrajnych sytuacjach, pojemnik może ulec pęknięciu, co całkowicie skreśla go z dalszego użytku.

Do tego dochodzi także kwestia zastosowanego materiału. Chociaż rynek zdominowany jest przez doniczki szkółkarskie wykonane z tworzyw sztucznych, nadal można napotkać się na egzemplarze wykonane z ceramiki. Te z reguły bywają nieco bardziej kosztowne, lecz największym problemem jest ich podatność na stłuczenia, co więcej – nie sprawdzają się w celach produkcyjnych. Powinny pozostać wykorzystane do celów prywatnych, gdzie właściwości praktyczne donic są na równi z walorami estetycznym.

Jeśli jednak komuś naprawdę bardzo zależy nam na nabyciu używanego produktu, koniecznością jest dokładne przeglądnięcie go w poszukiwaniu jakichkolwiek pęknięć lub ukruszeń. Nawet drobne uszkodzenie lub naruszenie powierzchni takiego pojemnika sprawia, że znacznie traci on na swojej wytrzymałości, a po pewnym czasie z pewnością ulegnie dalszemu niszczeniu.

Materiał ma znaczenie także w procesie sterylizacji donicy. Nabywając swój sprzęt od innego hodowcy, koniecznie należy oczyścić go z wszelakich pozostałości ziemi oraz nawozu, aby nie zakłóciły one rozwoju nowej rośliny. Ceramika jest nieco łatwiejsza w myciu, ponieważ nie musimy przejmować się temperaturą wody, aczkolwiek ewentualne wgłębienia i nierówności mogą okazać się dość problematyczne podczas przepłukiwania.

Doniczki szkółkarskie z pierwszej ręki – czy jest to najlepsza opcja?

Warto jest jasno zaznaczyć – doniczki szkółkarskie nie są czymś, na czym hodowca powinien oszczędzać. Dobry pojemnik jest jednym z kluczowych czynników mających wpływ na rozwój rośliny, dlatego nabycie produktu o wysokiej jakości jest bardzo ważne. Wbrew pozorom, nowy sprzęt jest bardzo opłacalny, gdyż z pewnością zachowa on pełną funkcjonalność przez niejeden sezon.

Warto pamiętać, że dobry producent doniczek szkółkarskich jest w stanie zapewnić zaskakująco trwałe pojemniki, za które wcale nie trzeba przepłacać. Jeśli tylko takie doniczki szkółkarskie są w istocie użytkowane zgodnie z zaleceniami, nie powinny one ulec samoistnym uszkodzeniom.