Jak właściwie dobrać doniczkę do kwiatów?

Każda osoba, której zależy na szybkim i zdrowym wzroście rośliny, musi wziąć pod uwagę wiele czynników z tym związanych. Większość mniej i bardziej obeznanych w temacie ogrodników ma tego świadomość, ale często niemało aspektów zostaje pomijanych. Jedną z najczęściej bagatelizowanych kwestii jest właśnie dobór odpowiedniej doniczki, bowiem zapomina się nierzadko o tym, jak wielką rolę ten wyspecjalizowany pojemnik odgrywa w rozwoju kwiatów. Wszyscy doświadczeni hodowcy muszą doskonale zdawać sobie sprawę z tego, że naprawdę warto jest poświęcić nieco więcej czasu na zakup optymalnego pojemnika.

Co zatem jest najistotniejszym kryterium podczas wyboru stosownej doniczki? Należy przede wszystkim mieć świadomość, że nie można założyć iż istnieje coś takiego jak donica uniwersalna – każdy kwiat, każda występująca w naturze roślina posiada swoje własne, unikalne wymogi i preferencje w stosunku do środowiska. Zapewnienie każdej z nich optymalnych warunków nie jest rzeczą prostą, lecz całe szczęście stosując się do kilku, prostych porad, można szybko opanować podstawowe wyznaczniki dopasowania donicy.

Kluczowe parametry donic produkcyjnych

Dostępne na rynku doniczki produkcyjne są dość zróżnicowane, dlatego można czuć się nieco zagubionym podczas przeglądania setek ofert. Jako doświadczony producent doniczek plastikowych, uznany wśród hodowców i ogrodników czujemy się zobowiązani do podzielenia się z każdym czytelnikiem naszego bloga listą najważniejszych parametrów. Przede wszystkim zaliczamy do nich następujące kwestie:

  • Zastosowany materiał – tutaj zazwyczaj podejmuje się wybór pomiędzy doniczkami wykonanymi z ceramiki lub tworzywa sztucznego. Mimo iż te pierwsze zapewniają lepsze napowietrzenie ziemi i regulację poziomu wody, to plastik, z uwagi na swoją ponadprzeciętną trwałość oraz sterylność, uznawany jest dziś za „złoty standard”.
  • Rozmiar donicy – wielkość oraz kształt pojemnika na kwiaty są bardzo istotne z punktu widzenia rozwoju rośliny. Poszczególne gatunki wymagają mniejszej bądź większej przestrzeni – często podziemna część rośliny jest znacznie bardziej rozbudowana niż liście i łodyga, co także powinno być wzięte pod uwagę.
  • Dodatkowe funkcje – więcej otworów do odprowadzania nadmiaru wody, grubsze ścianki dla większego bezpieczeństwa czy możliwość podwieszenia pojemnika, przeglądając naszą ofertę każdy może przekonać się, iż istnieje wiele modyfikacji, które mogą okazać się niezwykle przydatne podczas rozplanowywania swojej hodowli.

Przede wszystkim jednak zanim podejmie się ostateczną decyzję i dokona się wyboru warto jest zaczerpnąć szczegółowych informacji na temat wybranej rośliny i procesu jej rozwoju. W tym miejscu pozwolimy sobie jedynie zrobić krótkie wprowadzenie do takiego tematu.

Doniczki produkcyjne a układ korzeniowy rośliny

Jednym z największych utrapień początkujących ogrodników jest zrozumienie układu korzeniowego rośliny. Niektóre gatunki kwiatów przetrzymujemy w donicach jedynie okresowo – gdy osiągną one pewien stopień dojrzałości, muszą zostać przesadzone do większego pojemnika lub bezpośrednio do otwartego gruntu, gdyż ich korzenie rozwijają się zbyt szybko. Na ogół jednak wybieramy te odmiany, które posiadają bardziej zwarte i płytkie układy korzeni – ogranicza się w ten sposób ryzyko ich deformacji oraz chorób. Warto dodać, iż niektóre doniczki produkcyjne są czasem wzbogacane przy pomocy związków miedzi, które ograniczają nadmierny rozwój korzenia, wspomagając jednocześnie jego regenerację i stymulując wzrost boczny, dzięki czemu ten pozostaje zdrowy i wydajny nawet przy ograniczonej przestrzeni.